Będzie drożej, woda, benzyna… i prąd

Będzie drożej, woda, benzyna… i prąd

Brak komentarzy do Będzie drożej, woda, benzyna… i prąd

Projekt ustawy o rynku mocy, może i brzmi tajemniczo. Czytając go można się pogubić, ale prawda jest taka, że potrzebujemy zabezpieczeń, które będą gwarantować nam nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej. Projekt ma wprowadzać także „opłatę mocową”, którą opłacać będą osoby pobierające energię elektryczną.

Nasz rząd nas nie rozpieszcza, wisi nad nami groźba podwyżki opłaty paliwowej. Co prawda, ma ona szczytny cel – zapełnienie Funduszu Dróg Samorządowych. Z stamtąd pieniądze mają trafić do urzędów lokalnych na budowę nowych szos w Polsce.

Wracając do ustawy mocowej, eksperci są pewni, że czeka nasz podwyżka nie cen energii, ale rachunków za prąd. Wyższe rachunki za energię otrzymają nie tylko gospodarstwa domowe, ale to także cios w finanse firm. Każdy odbiorca końcowy energii, musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami.  Podstawą obliczenia opłaty mocowej od takiego odbiorcy będzie iloczyn stawki opłaty mocowej, dla danej grupy odbiorców oraz ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby. Natomiast dla odbiorców przemysłowych przygotowano „widełki” zależne od współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej, obliczanego na podstawie sumy iloczynów stawki opłaty mocowej dla poszczególnych przedziałów rocznego zużycia energii elektrycznej oraz liczby odbiorców końcowych (pojawiają się dwie wersje wyliczeń, zależne od typu odbiorców końcowych określonych w ustawie). Tak redaguje wprost.pl

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Można jedynie uspokoić nastroje, gdyż zgodnie z harmonogramem Ministerstwa Energii przewiduje, że pierwsze podwyżki mają być odczuwalne dopiero od 2021 roku.

Chociaż rząd obiecuje, że nie podrożeje woda, ma nawet zamiar, blokować wszelkie podwyżki. Podniesienie cen wody to nie tylko, wyższe rachunki za to medium, podrożeje także kanalizacja. Na tym nie koniec, w horrendalnych ilości wody korzystają  elektrownie, rolnicy, oraz przemysł turystyczny. Jeśli oni odczują podwyżki, to przeciętny obywatel także może się ich spodziewać.

Przemysł elektryczny już szacuje koszty, które mogą wynieść aż 18 mld zł rocznie. Co musi odbić się na rachunku za prąd. Obecnie to koszt maksymalnie o 1 zł rocznie, jak podaje  Ministerstwo Środowiska, ale odbiorcy energii są sceptyczni. Lepiej sprawdzić cenniki sprzedawców energii na EnergiaDirect.pl.

About the author:

Leave a comment

Back to Top