Decyzja jest tylko twoja

Decyzja jest tylko twoja

Brak komentarzy do Decyzja jest tylko twoja

Od 1 lipca 2007 masz możliwość decydowania od kogo i za ile kupisz energię elektryczną. Właśnie z tą datą w życie weszła nowelizacja ustawy dająca Polakom taką możliwość przeprowadzenia zmiany sprzedawcy energii. Wszyscy odbiorcy zyskali ten przywilej. TPA to zasada dostępu stron trzecich do sieci, jest podstawą do swobodnego wyboru sprzedawcy.

Energia kupowana jest od dowolnego sprzedawcy, który legitymuje się koncesją na jej sprzedaż, jednak podłączeni nadal zostajemy do lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej. OSD nie może wyrazić sprzeciwu by co do tego by zaprzestać transportować prądu od danego sprzedawcy. Technicznie jest możliwe by dystrybutor zaprzestał przesyłania energii jednak tylko przypadku braku uregulowania płatności sprzedawca może o to wnioskować. Nigdy nie może stać się tak byśmy zostali bez energii w przypadku np. bankructwa.

Co spowodowało, że dopiero od 2007 roku możemy korzystać z tego prawa? Zasada TPA  jest wytyczną wspólnoty, została zawarta w dyrektywie, zanim polskie władze implementowały ten akt prawny minęły prawie 4 lata.

About the author:

Leave a comment

Back to Top