Ile kosztuje prąd dla firm?

Ile kosztuje prąd dla firm?

Brak komentarzy do Ile kosztuje prąd dla firm?

Generalnie rzecz biorąc cena za 1 kWh dla odbiorców biznesowych jest sporo wyższa niż dla gospodarstw domowych. Wpływa na to kilka czynników, z tego artykułu dowiesz się jakich.

Firmowa faktura za prąd

Opłaty za energię elektryczną dzielą się na dwa rodzaje, tzn. na te które płacimy dystrybutorowi energii (opłaty dystrybucyjne) oraz sprzedawcy energii (za zużytą energię). O ile tą drugą część rachunku możemy mocno zmienić poprzez zmianę sprzedawcy, to z opłatami za dystrybucję można jedynie manewrować przy mocy umownej, energii biernej czy taryfie. Nie można jednak zmienić dystrybutora energii. Jeśli chodzi o zmianę sprzedawcy to można wybrać sprzedawcę z dowolnego miejsca w kraju, takiego który zaproponuje nam po prostu lepsze warunki.

Cena energii w hurcie

Wpływ na ceny dla największych firm mają ceny energii na rynku hurtowym. Niektórzy odbiorcy podpisują ze spółką obrotu tzw. kontrakty terminowe. Są to umowy dwustronne polegające na tym, że sprzedawca dostarcza energię, a nabywca ją odbiera. Oczywiście jest ustalona ilość energii, cena energii oraz okres dostaw.

Co jeszcze wpływa na cenę?

Tak jak w przypadku innych towarów na cenę energii dla firm wpływają podatki: VAT oraz akcyza. Nie bez znaczenia są także certyfikaty pochodzenia energii, marża sprzedawcy czy koszt zakupu energii na rynku bilansującym.

Porównywarka cen energii

Każdy właściciel przedsiębiorstwa powinien wypróbować narzędzie o nazwie porównywarka cen prądu. Określając wielkość przedsiębiorstwa, a tym samym zużycie energii, wpisując kod pocztowy, rodzaj taryfy oraz dane kontaktowe otrzymamy kilka najciekawszych ofert na rynku dopasowanych do firmowego profilu zużycia energii.

Oszczędności dzięki zmianie sprzedawcy prądu

Jak donoszą porównywarki cen energii elektrycznej dzięki zmianie sprzedawcy można uzyskać oszczędności na poziomie nawet 30%. Wybierając ofertę należy brać pod uwagę nie tylko stawkę za prąd, ale i okres trwania umowy czy wysokość opłaty handlowej. Za proces zmiany sprzedawcy nie pobiera się żadnych opłat.

About the author:

Leave a comment

Back to Top