Zakup sprzętu elektronicznego

Zakup sprzętu elektronicznego

Brak komentarzy do Zakup sprzętu elektronicznego

Jaki jest rzeczywisty koszt zakupu urządzenia? Otóż każde urządzenie posiada dwie metki – cenę zakupu oraz koszty operacyjne. Warto to rozważyć przy zakupie nowego urządzenia.

Kiedy robisz kupujesz urządzenia, pomyśl, płacisz nie tylko za wartość sprzętu. Pojawia się także, druga cena, jest nią koszt eksploatacji tego urządzenia. Będziesz płacić za nie miesiąc w miesiąc rachunki za prąd i to przez następne 10 do 20 lat, w zależności od urządzenia. Lodówki wytrzymują średnio 12 lat; telewizory około 9 lat.

Robiąc zakupy wybieraj urządzenia o niskich kosztach operacyjnych.

Po wyborze nowego urządzenia, poszukaj etykiety energetycznej, sprawdź czy sprzęt sygnowany jest znakiem ENERGY STAR. Logo ENERGY STAR znajdziesz na wszystkich sprzętach, które spełniają określone standardy w zakresie efektywności energetycznej. produkty energetyczne ze znakiem niebieskiej gwiazdy nie mogą przekraczać federalnych standardów w zakresie wydajności i jakości. To oznaczenie z innego kontynentu, ale znane marki sprzętów liczą się z tym znakiem i działają aby ich sprzęt otrzymała gwiazdę. Spójrz, na etykiecie urządzeń i nie tylko bo także na oknach i oponach znajdziesz informacje o tym ile energii rocznie pobierze urządzenie, oczywiście to szacunkowa wartość.

Oszczędzaj na prądzie krok po kroku 

Aby pomóc Ci dowiedzieć się, czy urządzenie jest energooszczędne, rząd federalny wymaga wyświetlenia żółto-czarnej etykiety EnergyGuide. Podobnie jest z etykietą energetyczną widzianą w Europie. Chociaż etykiety te nie pokażą, które urządzenie jest najbardziej wydajne na rynku, to pokażą Ci rocznego zużycia energii. Potem sam możesz znając koszty eksploatacji dla każdego urządzenia, porównać je samodzielnie.

Jak czytać etykiety?

Etykieta jest wymagana na wszystkich urządzeniach. Na etykiecie znajdują się informacje na temat zużycia energii, pokazuje, jak dużo energii  urządzenie wykorzystuje w porównaniu z podobnymi modelami. Należy pamiętać, że numery są średnie: rzeczywiste koszty będą różnią się nieco w zależności od sposobu korzystania Etykieta zawiera następujące informacje:

  • Markę, numer modelu i rozmiaru urządzenia,
  • Szacunkowy roczny koszt pracy (na podstawie średniej krajowej kosztów energii elektrycznej),
  • Szacowany roczny pobór energii elektrycznej, wody, gazu
  • Poziom hałasu.

Producenci oferują już „inteligentne” urządzenia – które można podłączyć do inteligentnych liczników elektrycznych lub systemu zarządzania energią w domu, aby pomóc przenieść swoje zużycie energii elektrycznej w tryb off-peak (poza-szczytowy).

Inteligentne urządzenia można nie tylko wyłączyć w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Możesz nawet nie być tego świadomy. Na przykład, klimatyzator może działać nieco rzadziej, a lodówka może opóźnić swój cykl rozmrażania. Jeśli oczywiście twoja taryfa ma niższe stawki za energię elektryczną w nocy.

Takie zmiany mogą być niezauważalne dla Ciebie, ale może dodać do znacznych oszczędności.

About the author:

Leave a comment

Back to Top